Projekt DeepFake Monitor zakończony!
DeepFake Monitor to projekt stworzony przez studentów kierunku Cyberbezpieczeństwo Politechniki Wrocławskiej we współpracy z firmą IDENTT. Koordynatorami prac studentów i osobami współpracującymi z firmą IDENTT byli przedstawiciele KN Solvro w składzie: Wiktoria Mróz, Łukasz Lenkiewicz, Oleksii Furman oraz Wojciech Cebula.
Skład zespołów projektowych z kierunku Cyberbezpieczeństwo:
W skład dwóch zespołów projektowych wchodzili studenci trzeciego roku kierunku Cyberbezpieczeństwo I stopnia:
I zespół: Bartłomiej Baut, Konrad Bik, Konrad Kłoniecki, Krzysztof Mola, Joanna Turkiewicz, Jakub Ziontek
II zespół: Marta Bołd, Bartosz Prysak, Marta Mikołajczyk, Aleksandra Tomaszek, Andżelika Korcz
Opis
Celem projektu "DeepFake Monitor" było stworzenie systemu monitorowania mediów społecznościowych w celu identyfikacji i gromadzenia danych o treściach typu DeepFake. Projekt skupiał się na aktywnym wyszukiwaniu i dokumentowaniu wystąpień DeepFakes. Zadaniem uczestników projektu, było zbieranie, katalogowanie i analizowanie danych o DeepFakes, które mogą zostać wykorzystane do doskonalenia istniejących narzędzi AI przeznaczonych do wykrywania zmanipulowanych treści.
Studenci korzystali z zestawu narzędzi do monitorowania i wyszukiwania zaawansowanego, aby przeszukiwać popularne platformy społecznościowe (takie jak Facebook, Twitter, Instagram, TikTok) w poszukiwaniu potencjalnych DeepFakes. Zespoły przeprowadziły analizę różnych źródeł internetowych, w których mogą występować DeepFakes. Po wyborze źródeł zespoły stworzyły specjalnego boty internetowego, czyli crawlery, które automatycznie przeszukiwały te strony, by znaleźć materiały DeepFake. Crawlery te pobierały dane i przekazywały je do dalszej analizy. Każdy zidentyfikowany DeepFake został zapisany wraz z metadanymi, takimi jak źródło, data publikacji, oszacowany zasięg oraz krótki opis treści i kontekstu. Dane te zostaną zorganizowane, ułatwiając dalszą analizę. Na podstawie zebranych danych studenci przygotowali raporty analizujące trendy, techniki stosowane w tworzeniu DeepFakes oraz ich wpływ na społeczeństwo.
Główne kroki działań:
- Monitorowanie Mediów Społecznościowych
- Gromadzenie i Katalogowanie Danych
- Analiza i Raportowanie
Rezultaty:
- Zbudowanie wartościowej bazy danych o DeepFakes, która posłuży jako zasób edukacyjny i badawczy dla naukowców i deweloperów pracujących nad technologiami AI.
- Zwiększenie świadomości społecznej na temat problemów związanych z treściami typu DeepFake oraz promowanie krytycznego myślenia w kontekście mediów społecznościowych.
- Przygotowanie studentów do aktywnego uczestnictwa w dyskursie na temat etyki i odpowiedzialności w erze zaawansowanych technologii manipulacji obrazem i wideo.
Spotkanie w siedzibie firmy IDENTT we Wrocławiu
Aby podsumować projekt DeepFake Monitor, Paweł Narolski, Head of Research and Development w IDENTT, zaprosił studentów oraz przedstawicieli Koła Naukowego Solvro na spotkanie w siedzibie firmy we Wrocławiu. W spotkaniu uczestniczył także CEO - Jan Szajda.
Studenci i przedstawiciele KN Solvro wyrazili swoje wnioski i refleksje dotyczące projektu, podsumowali swoje działania i opowiedzieli o tym, z czym musieli się zmierzyć podczas pracy nad projektem. Zarówno studenci, jak i koordynatorzy projektu z KN Solvro otrzymali certyfikaty oraz gadżety. Na koniec zespoły zostały oprowadzone po biurze firmy IDENTT.
Certyfikaty koordynatorów z KN Solvro:
Każdy uczestnik projektu otrzymał certyfikat potwierdzający nabyte umiejętności w projekcie.
Podsumowanie projektu
Członkowie sekcji Machine Learning KN Solvro zarządzali realizacją projektu DeepFake Monitor, identyfikującego zagrożenia związane z generatywną sztuczną inteligencją w sieciach społecznościowych, starając się być wsparciem i motywacją dla dwóch zespołów studentów.
Raporty studentów zostały baaardzo wysoko ocenione! Gratulacje dla tych dwóch zespołów kierunku Cyberbezpieczeństwo PWr! 👏
Wiktoria, Łukasz, Oleksii i Wojtek po raz kolejny potwierdzili swoje zaangażowanie i chęci oraz pokazali, jak prowadzić skuteczną współpracę nad projektem technologicznym. Brawo! 💪
Więcej o projekcie można dowiedzieć się na stronie portfolio w projekcie DeepFake Monitor.